Ana Sayfa Köşe Yazıları LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür

LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür

1499
0
LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür
LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür

Değerli arkadaşlar, hepimiz bu olağanüstü dönemden dolayı sıkıldık bunaldık ve her ne iş yapıyorsak keyif almamaya başladık. Ancak unutmamamız gereken ve çokta sempatik olmayan gerçek LGS’nin hala var olduğudur. Bu açıdan bakıldığında bir sıralama sınavı olan LGS’de bir şekilde normal zamanda ki performansımızı gösteremiyorsak bile kötünün iyisi olup sıralamada iyi bir yer edinmenin birçoğunuzun hedefi olduğunu düşünüyorum. Olaya bu şekilde baktığımızda mevcut durumdan hayıflanmanın ve pandemi döneminde sınava girdiğin için yakınmanın sonuç itibariyle bize ekstra puan ya da net kazandırmayacağını bilmeliyiz. Tam da net demişken ana konumuzdan, hepimizin muhatabı olan LGS yeni nesil sorular nasıl çözülür biraz bahsedelim.

Konu Hakimiyetinin Önemi

LGS Konuları
LGS Konuları

İlk olarak şunu anlamamız lazım. Konuya tam hakimiyet sağlamadan, eski tarz diye bahsettiğimiz kazanım sorularını yeterli sayıda çözüp konu bütünlüğünü sağlamadan bir an önce yeni nesil LGS tarzı soru çözeyim gayretinde olmak sizi hayata küstürür. Bilinen fiziksel bi gerçek var ki, birer birer çıkamadığın merdivenleri üçer üçer asla çıkamazsın. Lütfen acele etmeyin!

Yine acelecilikten kaynaklı olan, soruyu bir an önce çözeyim gayreti var. Gayret olumlu ve güzeldir ama zamanında olursa. Öğrencilerimden ricam soruda önce ne sorulduğunu anlamalarıdır. Bunun içinde yapmaları gereken  en önce şıkların hemen üzerindeki soru kökünü okumaları olacaktır. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Soruda size sorulanı net olarak anlamazsanız o uzun soruları ne amaçla okuduğunuzu bilmeyeceğiniz gibi olası soruyu ikinci kez okuma  ihtiyacı size ciddi bir zaman kaybı olarak dönecektir.

Soruları Birbirine Benzetme Tehlikesi

LGS’ye hazırlanan ve belli sayıda yeni nesil sorular çözen öğrencilerimde gelişen bir yanılgıdan bahsedelim. Sorunun giriş kısmına, anlatımına ve en çokta şekillerine bakarak daha önce çözdüğü sorularla benzeştirme ve “bu sorunun aynısını daha önce çözmüştüm” fikrinin oluşması durumu. Değerli arkadaşlar LGS yeni nesil sorular arasında birbirine benzeyen iki soru, paragrafın içinde geçen bir kelime yüzünden alakasız sorular haline gelecektir. Bu durumun acımasızlık olduğunu farkındayım. Ama maalesef kuralları biz koymuyoruz. Buradan çıkarılacak dersimiz de soruları yavaş ve anlayarak okumaktır.

Bize artı puan sağlayacak bir taktiğin de denemelerde veya LGS’de soruları çözerken sorunun hangi konuya ait olduğunu ve hatta mümkünse hangi kazanıma ait olduğunu tespit etmek olduğunu düşünüyorum. Bu sayede beynimiz soruyla ilgisiz birçok şeyi düşünmek yerine direk olarak bize o soruda gerekli olan bilgileri emrimize sunacaktır. Buda en çok sıkıntı yaşanan “zaman” konusunda elimizi güçlendirecektir.

Tabir çok hoş görünmese de bir atasözümüz der ki, “Havlayan köpek ısırmaz”. Değerli arkadaşlar LGS’de veya denemelerde karşımıza bazen gözümüzü korkutacak boyutta hacimli ve uzun sorular çıkıyor. Edindiğim tecrübeler doğrultusunda size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hacimli ve uzun soruların çözüm kısmı tam aksine daha kısa sürmekte. Bu tarz sorularda yapmanız gereken hemen yukarıdaki paragraflarda bahsettiğimiz gibi soruyu doğru, dikkatli ve acele etmeden okuyarak bir defa daha okumaya ihtiyaç bırakmamak olacaktır.

Video Çözümlü Sorular Hayat Kurtarır

Video Çözümlü Sorular
Video Çözümlü Sorular

Bütün bu tavsiyelere ilaveten benim çok önemsediğim bir etkende video çözümler. Bir çoğumuzun çokta etkin kullanmadığı video çözümler bana göre LGS tarzı yeni nesil sorulara karşı öğrenci dostu platformlardır. Kaynak anlamında doğru seçim yapmışsanız video çözümler size çok katkı sağlayacaktır. Tabiri caizse “olay yerinde acil müdahale” niteliği taşır. Çünkü bugün çözemediğin soruyu çoğu zaman yarına unutup öğretmene sormuyorsun veya çözemediğin soruyu bir daha görmekte istemiyorsun.

Değerli arkadaşlar son söz olarak, LGS’nin sadece sizin için hazırlanmadığını, eğer zorsa herkes için zor olduğunu unutmayın. Buna çalışma ve bilgi/konu  eksiğinden kaynaklı yaşadığınız zorluk dahil değil tabi ki. Maalesef o sizin kişisel eksiğiniz olacaktır. LGS sizin düşmanınız değil, soruların hepsi çözülebilir sorular ve hakkıyla çalışan herkes istediği neti yapamasa bile sıralama sonucu emeğinin karşılığını alacaktır. Mevcut durumu, sınav sistemini, yeni nesil soruların zorluğunu  ve birçok şeyi eleştirebilirsiniz. Ama lütfen abartamayın, çünkü o sırada başkaları soru çözüyor olacak.

Sağlıcakla kalın!

Önceki İçerikLGS 8. Sınıf Matematik Deneme Serisi Mathocanlar
Sonraki İçerikOnline Deneme Sınavlarının İkincisini Gerçekleştiriyoruz

BİR CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız